Styl życia > 

Jak zdobyć roczny urlop macierzyński?

Anita Karwowska

2013-05-26

Z rocznego urlopu na dziecko może skorzystać każdy rodzic, który płaci składki chorobowe. Ale trzeba go dokładnie zaplanować, bo przez skomplikowane formalności łatwo przegapić termin składania wniosków

Do wejścia z życie ustawy wydłużającej urlop macierzyński zostały tylko trzy tygodnie. Zmiany są rewolucyjne: zamiast dotychczasowego pół roku matka i ojciec dziecka będą mieli do wykorzystania dwa razy dłuższy okres. W zależności od tego, ile czasu zdecydują się spędzić na urlopie, muszą przypilnować wielu formalności.

Od kiedy dłuższy urlop i dla kogo?

Planowana data wejścia w życie ustawy to 17 czerwca. Sejm jeszcze nad nią pracuje i przyjmie ją najprawdopodobniej na specjalnym posiedzeniu 29 maja. Na roczny urlop będą mogli pójść rodzice dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 r. Dotyczy to jednak tylko osób zatrudnionych na etatach oraz opłacających ubezpieczenie chorobowe, czyli także pracujących na umowach-zleceniach i samozatrudnionych.

Ile czasu dla dziecka?

Rodzice mają do wykorzystania: (20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), (sześć tygodni urlopu dodatkowego oraz 26 tygodni urlopu rodzicielskiego - nimi mogą dzielić się ojciec i matka. Urlop macierzyński będzie można rozpocząć przed porodem - maksymalnie sześć tygodni.

Ile pensji na urlopie?

Zależy od wybranej wersji. Jest to 80 proc. wynagrodzenia w przypadku rocznego urlopu rodzicielskiego, 100 proc. w przypadku pół roku oraz 60 proc., jeśli po pierwszym półroczu rodzic zdecydował się spędzić z dzieckiem kolejne pół roku w domu.

Czy w trakcie urlopu można go skrócić albo wydłużyć?

Tak. Jeśli np. matka dziecka od razu zadeklaruje, że korzystać będzie z rocznego urlopu, to dostawać będzie 80 proc. wynagrodzenia. Gdy w trakcie zdecyduje skrócić urlop i wraca do pracy, to przysługuje jej wyrównanie dotychczas pobieranego 80 proc. zasiłku do wysokości 100 proc.

Co i kiedy powiedzieć pracodawcy?

O rozpoczęciu każdej z części urlopu (jeśli nie jest brany od razu w całości) należy powiadomić pracodawcę nie później niż 14 dni przed jego rozpoczęciem. Podobnie, gdy od razu chcemy wziąć cały urlop. Także 14 dni wyprzedzenia obowiązuje nas wtedy, gdy wcześniej zechcemy wrócić do pracy. Pracodawca nie może nam odmówić.

Jak podzielić się urlopem z ojcem dziecka?

Ojciec może wziąć sześć z 20 obowiązkowych tygodni urlopu macierzyńskiego (bo kobieta najwcześniej może zrezygnować z urlopu macierzyńskiego po 14 tygodniach). Poza tym rodzice mogą dowolnie podzielić między siebie urlop dodatkowy i rodzicielski, np. trzy tygodnie urlopu dodatkowego dla ojca, trzy dla matki, 16 tygodni rodzicielskiego dla ojca, dziesięć dla matki.

Czy rodzice mogą zajmować się dzieckiem równocześnie?

Tak, mogą wziąć urlop naraz, ale wtedy zamiast roku, spędzą z dzieckiem 26 tygodni.

Co z urlopem ojcowskim?

Zostaje na starych warunkach: ojcowie nadal mają prawo do dwóch tygodni urlopu zarezerwowanego wyłącznie dla nich.

Co z matkami z 1 stycznia?

Kobiety, które rozpoczęły urlop macierzyński w Nowy Rok, na złożenie wniosku będą miały tylko jeden dzień - 17 czerwca. Dlatego, że będzie to ostatni dzień, kiedy przebywać będą jeszcze na urlopie.

Udostępnij link: Facebook