Dom i pieniądze > 

Największe polskie firmy spożywcze? Browary w czołówce

kło

2012-11-27

Piwo i jeszcze raz piwo - lubimy zwłaszcza te z lokalnych browarów i smakowe. Dzięki tej miłości największe firmy spożywcze w Polsce to te z branży piwnej

Fot. Shutterstock

Browar
+ zobacz powiększenie

Z "Rankingu 500 - listy największych firm spożywczych w Polsce" opracowanego przez redakcję Rynku Spożywczego i międzynarodową wywiadownię gospodarczą Bisnode Polska wynika, że firmy z tej branży w kryzysie radzą sobie nieźle - ich przychody wzrosły o prawie 20 proc.

- To, co wyraźnie widać w naszym rankingu, to znaczna przewaga w czołówce firm lub marek, których właścicielem lub udziałowcem są inwestorzy zagraniczni - mówi Łukasz Stępniak, redaktor naczelny magazynu Rynek Spożywczy i serwisu portalspozywczy.pl. W dziesiątce najlepszych właścicielami tylko trzech - Mlekpolu, Mlekovity i Maspeksu - są Polacy.

Na czele rankingu stoją Browary: Kompania piwowarska, a za nią Grupa Żywiec. Zdaniem Tomasza Starzyka, eksperta z Bisnode Polska, nie jest to zaskakujące, bo cały czas panuje moda na picie piwa, zwłaszcza z małych regionalnych browarów, smakowych i z domieszka lemoniady.

Ostatnie miejsce na podium zajęła Grupa Animex, producent mięsa i wędlin. W pierwszej dziesiątce są dwie mleczarnie: Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol i Spółdzielnia Mlekovita, które ostatnimi czasy zwiększały inwestycje, lepiej płaciły rolnikom za mleko i przejmowały mniejsze mleczarnie. Obok nich miejsca zajęły tam: Nestle Polska (m.in. żywność dla dzieci, lody, kawa, słodycze), Grupa Maspex Wadowice (m.in. soki, napoje, kawy, kakao, makarony), Cargill (m.in. surowce i dodatki spożywcze takie jak substancje słodzące), Sokołów (mięso i wędliny) i Zakłady Tłuszczowe Kruszwica (masła, margaryny, oleje).

Zdaniem Tomasza Starzyka, z rankingu wynika, że prawie 70 proc. firm zatrudniających ponad 250 osób jest w bardzo dobrej i dobrej kondycji finansowej. A to doskonale wróży na przyszłość, bo te firmy tworzą prawie jedną czwartą całego PKB.

Udostępnij link: Facebook