Dom i pieniądze > 

Kanonizacja Jana Pawła II - z Polski do Rzymu przybędzie pół miliona pielgrzymów!

Michał Stangret

2013-10-14

Na pół roku przed kanonizacją Jana Pawła II biura pielgrzymkowe już rezerwują autokary na wyjazdy do Rzymu. Ale czy w Wiecznym Mieście pojawi się rekordowo dużo pątników z Polski?

Na uroczystości kanonizacyjne do Rzymu przybędą tysiące osób. Zwiedzanie miasta Rzymu może być bardzo trudne
+ zobacz powiększenie

Minęły dopiero dwa tygodnie, odkąd papież Franciszek oficjalnie ogłosił datę kanonizacji Jana Pawła II (27 kwietnia 2014 roku), a biura pielgrzymkowe już zdążyły przygotować oferty wyjazdów na rzymskie uroczystości. Najczęściej to kilkudniowe objazdowe wycieczki autokarowe z wyżywieniem i noclegami w domach pielgrzymkowych lub trzygwiazdkowych hotelach. Ceny 1,2-2,5 tys. zł/os.

- Zainteresowanie jest nawet większe niż w przypadku podobnych wyjazdów związanych z beatyfikacją papieża, dwa lata temu - mówi Patrycja Piesik z biura pielgrzymkowego Frater. Biuro mieści się w Bydgoszczy, ale oferuje wyjazdy z wielu polskich miast. Na razie chęć wyjazdu zgłosiło 30 osób, ale zorganizowane grupy - głównie parafie - zdążyły zarezerwować aż 30 autokarów (po 50 miejsc w każdym).

Równie duże zainteresowanie obserwuje Orlando Travel ze Skawiny - to jedno z największych biur pielgrzymkowych z południa Polski. 6-dniowa wycieczka objazdowa autokarem na kwietniowe uroczystości to wydatek 1350 zł/os. Już dziś biuro ma zarezerwowanych 40 autokarów, które pojadą do Rzymu. Na papieską beatyfikację pojechało ich zaledwie o 10 więcej.

- To będzie cud, jeśli tyle osób pojedzie. Spodziewamy się raczej wysłać do Włoch o wiele mniej pielgrzymów niż dwa lata temu - ocenia Agata Mueck z Orlando Ravel. - Wielu organizatorów wyjazdów, głównie księży, będzie je za miesiąc-półtora odwoływać, bo nie uda im się nazbierać tylu chętnych.

Ten pesymizm biuro opiera na swoich kalkulacjach.

- Od beatyfikacji minęły zaledwie dwa lata. Bardzo wiele osób dopiero co zwiedzało Rzym i okolice. Wielu innym kryzys nadszarpnął domowe budżety - wyjaśnia Mueck. - A do tego wielu pielgrzymów mogą zniechęcić informacje o gigantycznych korkach, w których stanie Rzym. W kwietniu do miasta zjadą nie tylko tłumy z całego świata dla naszego papieża. Spodziewana jest też masa Włochów z okazji odbywającej się w tym samym czasie kanonizacji Jana XXIII, który był ich ulubionym papieżem.

W ostatnich latach Polacy mieli wiele okazji, by zwiedzić Rzym. Pogrzeb Jana Pawła II przyciągnął do miasta na siedmiu wzgórzach ok. miliona Polaków. Beatyfikacja polskiego papieża w maju 2011 r. - ok. 600 tys. rodaków.

- Nie zdziwię się jednak, jeśli na uroczystości kanonizacyjne pojedzie do Rzymu nawet pół miliona Polaków - mówi Witold Bartoszewicz z Instytutu Turystyki.

Według niego do Wiecznego Miasta przyciągną Polaków nie tylko same uroczystości kanonizacyjne, ale możliwość zobaczenia po raz pierwszy na własne oczy papieża Franciszka. - Wzbudza ogromne zainteresowanie wśród wiernych - ocenia Bartoszewicz.

Choć większość pielgrzymów wybiera zorganizowane wyjazdy, to są i tacy, którzy do Rzymu pojadą autem. Pokonanie 3,5 tys. km w obie strony przy średnim spalaniu auta 8 l/100 km i cenie benzyny 5,5 zł/l, to koszt ok. 1500 zł, który przy czterech osobach oznacza wydatek ok. 370 zł/os.

Podróż w jedną stronę zajmie nam ok. 20 godzin. Większy kłopot to ceny hoteli. O ile dziś - jak podaje hostelbookers.com - w rzymskim hostelu możemy się przespać już za ok. 75 zł, to noc 26-27 kwietnia 2014 to już wydatek ok. 120 zł.

Udostępnij link: Facebook